Mało kto zastanawia się jak dokładnie działa autokorekta w Wordzie. To błąd, zwłaszcza jeśli pracujemy jako copywriterzy, edytorzy, redaktorzy czy korektorzy. Nieznajomość działania autokorekty może to znacznie utrudnić. Dlaczego?

Niby ma pomóc, a jednak nie

Korekta w Wordzie ma za zadanie pomóc nam uniknąć błędów. Jednak czasami nawet ona się myli. Odmiana niektórych wyrazów, nawet jeśli jest poprawna w Wordzie może być zaznaczona jako błędna. To samo ma miejsce z imionami, nazwami własnymi, nazwami produktów, marek itd. Co z tego wynika?
Że autokorekta może nam podmienić dobre słowo na błędne, a to nie jest pożądane w wielu zawodach.
Dlatego znajomość działania autokorekty Worda jest tak znaczące.

Jakie funkcja ma autokorekta w Wordzie?

Żeby zrozumieć jak działa autokorekta w Wordzie najpierw musimy dowiedzieć się jakie opcje nam oferuje. Autokorekta ma 6 podstawowych zadaniach, które możemy w ramach potrzeb zaznaczać lub odhaczać – jak rozwinąć tę listę jest opisane w następnym akapicie.

Tych 6 zadań to :

  • stosowanie wielkiej litery na początku zdania – czyli po kropce autokorekta zmieni następną literę na wielką, poza skrótami, które są do Worda wpisane jak tj.,
  • poprawianie dwóch początkowych wersalików – czyli jeśli przypadkiem napiszemy KOrekta, autokorekta powinna zamienić to na Korekta,
  • poprawianie błędów przypadkowego użycia Caps Lock, np. AutoKOREKTA na Autokorekta,
  • wstawianie wielkiej litery na początku komórek tabeli,
  • automatyczne używanie sugestii z modułu sprawdzania pisowni,
  • zamienianie tekstu podczas pisania – czyli podmiana słowa uważanych za błędne na poprawne.

Jak poradzić sobie z najczęstszymi błędami autokorekty?

Po pierwsze znany wszystkim czerwony wężyk. Czasami podkreśla on słowa całkowicie poprawne, ale przez to możemy mieć wątpliwości lub może nas to irytować.
Zamiast tego możemy w inny sposób sprawdzić pisownię naszego tekstu.
Po pierwsze poleceniem w karcie Sprawdzanie opcji Worda wyłączamy pole Sprawdź pisownię w trakcie pisania – czyli wężyk.
Po drugie po zakończeniu pisania wydajemy polecenie Recenzja – Sprawdzanie – Pisownia i gramatyka. Ta opcja sprawdza nam cały tekst od razu, pokazując możliwe błędy.
Drugi przypadek, to gdy autokorekta zmienia poprawny wyraz. Aby się z tym uporać wchodzimy w opcje Worda – Plik – Opcje. Szukamy na karcie Sprawdzanie, klikamy Opcje Autokorekty i usuwamy odhaczenie w polach, które nas nie interesują np. Zamieniaj tekst podczas pisania.